  • MCP4251-103E/ST
MCP4251-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4251-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4251-103E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251-103E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.257 taps protect this pentometer against overcurrent.256 positions make up the pentometer.The terminations are 14.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices displays 14 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.MCP4251 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4251-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • Wheatstone bridges
  • Programmable I to V converter
  • Audio level control
  • Programmable power supplies
  • Programmable computer
  • Programmable voltage regulator
  • Contrast control of monitors
  • Noise-free volume controller
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251-103E/ST
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm