  • MCP4242-502E/MF
MCP4242-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242-502E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4242-502E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4242-502E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4242 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4242-502E/MF Overview
This file is contained in a package of 10-VFDFN Exposed Pad.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.The terminations are set at 10.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 5000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices displays 10 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Flow can be restricted using 5kOhm.The MCP4242 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4242-502E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4242-502E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4242-502E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Testing equipment
  • Analogue circuit
  • Used as voltage divider
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • Industrial control circuits
  • LEDs
  • Matching Linear Impedance
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242-502E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm