  • MCP4231T-104E/SL
MCP4231T-104E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-104E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4231T-104E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231T-104E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-104E/SL Overview
It is contained in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.There are 128 positions in pentometer.The terminations are 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 5V.14 pins can be seen in The digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.Family MCP4231 includes pentometer.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4231T-104E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-104E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-104E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Motor control
  • Cell phone
  • Adjustable gain amplifiers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Noise-free volume controller
  • Low power system
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio Volume control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-104E/SL
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm