  • MCP4231-104E/SL
MCP4231-104E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-104E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4231-104E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231-104E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-104E/SL Overview
There are 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 128 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In the digi devices, 14 pins can be seen.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.The MCP4231 family includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Digital potentiometer has 14 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4231-104E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-104E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-104E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • Wheatstone bridges
  • Bias adjustment circuits
  • Industrial control
  • Speakers
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable current control
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-104E/SL
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm