  • MCP4162T-502E/MF
MCP4162T-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162T-502E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4162T-502E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4162T-502E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162T-502E/MF Overview
The file is contained in 8-VDFN Exposed Pad packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.The pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices has 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 5kOhm.MCP4162 family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4162T-502E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162T-502E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162T-502E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Voltage resistance conversion
  • Healthcare Products
  • Audio level control
  • Power meter
  • LEDs
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automotive electronics
  • Adjust VCOM settings
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162T-502E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4162
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm