  • MCP4161T-502E/SN
MCP4161T-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4161T-502E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4161T-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4161T-502E/SN
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin MCP4161 Digital Potentiometers WiperLock™ Series SPI 256 Positions
Quantity:
In Stock : 5930
Step5Bar-code shipping tag
MCP4161T-502E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4161
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm