  • MCP4152T-103E/MS
MCP4152T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4152T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4152T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4152T-103E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4152 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4152T-103E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.In total, pentometer has 256 positions.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.MCP4152 is a family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 8 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4152T-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4152T-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4152T-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Automotive electronics
  • Adjustable gain amplifiers
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable I to V converter
  • Testing equipment
  • DAC
  • Used as programmable gain amplifier
  • Optic fiber network
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4152T-103E/MS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4152
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm