  • MCP4141-503E/P
MCP4141-503E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4141-503E/P
HK JDW NO:
536-MCP4141-503E/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4141-503E/P
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4141 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4141-503E/P Overview
Package 8-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.A 128 position is contained in pentometer.This termination is designed for 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.8 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Through Hole.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.This object belongs to the MCP4141 family.Mounted by Through Hole.The potentiameter has a total of 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4141-503E/P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4141-503E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4141-503E/P Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Healthcare Products
  • Cell phone
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable power supplies
  • Automotive electronics
  • Brightness of monitors
  • Voltage control
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
MCP4141-503E/P
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MCP4141
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%