  • MCP4141-503E/MS
MCP4141-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4141-503E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4141-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4141-503E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4141 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Quantity:
In Stock : 9796
Purchasing and Inquiry
MCP4141-503E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic can be secured by using the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.There are 128 positions in pentometer.The terminations are 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices has 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.In the MCP4141 family, pentometer belongs.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4141-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4141-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4141-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automated caliberation
  • Matching Linear Impedance
  • Power calibration
  • Programmable computer
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4141-503E/MS
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4141
  • Pin Count
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V