  • MCP4132-503E/MS
MCP4132-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132-503E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4132-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4132-503E/MS
Description:
MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 PositionsMin 1.8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
MCP4132-503E/MS Overview
There are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.MCP4132 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.125°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.5.5V is its maximum supply voltage.In order to function, the supply voltage must be at least 0.A 1 element is contained in digital analogic.
MCP4132-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable voltage regulator
  • Joysticks
  • Audio Volume control
  • Voltage control
  • Communication device
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132-503E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Base Part Number
    MCP4132
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C