  • MCP4011T-503E/MC
MCP4011T-503E/MC
advertisement
Manufacturer No:
MCP4011T-503E/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4011T-503E/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4011T-503E/MC
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4011 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Quantity:
In Stock : 4008
Purchasing and Inquiry
MCP4011T-503E/MC Overview
The package contains 8-VFDFN Exposed Pad files.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.Positions are 64.There are 8 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows pins 8.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Family MCP4011 includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4011T-503E/MC Features
Available in 8-VFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4011T-503E/MC Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4011T-503E/MC Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as variable resistor
  • Calibration instrumentation
  • Stereo
  • Household appliances
  • Motor control
  • Audio level control
  • Automatic detection of equipment
  • LEDs
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4011T-503E/MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4011
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm