  • MCP3905L-E/SS
MCP3905L-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
MCP3905L-E/SS
HK JDW NO:
536-MCP3905L-E/SS
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3905L-E/SS
Purchasing and Inquiry
MCP3905L-E/SS Overview
Packing in Tube. A package called 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width). An example of its use as a Single Phase meter would be the following. Surface Mount is available for purchase. The operational temperature at -40°C~125°C has been increased. It operates using 4.5V~5.5V power supply. Find more similar parts by searching MCP3905. It has a voltage of 0.85V for its low-level I/O ports in this PMIC. It is important to note that this device presents a voltage of 2.4V for high-level I/Os. There are 24 terminations on the part. The PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC is a powerful and versatile device. The normal voltage required for the part is 5V. To be able to operate this device, the user should be aware that a voltage of 4.5V or higher is required in order for it to work. There should be no greater than 5.5V voltage applied to the device at any time. The 24 pins are joined together. Basically, it's a 2.7mA device.
MCP3905L-E/SS Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
MCP3905L-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP3905L-E/SS Energy Metering ICs applications.
  • General Purpose Energy Measurement
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Server Backplane Systems
  • Telecom Infrastructure
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Power monitoring/power budgeting
  • PCs/servers
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Power Monitoring for Home Automation
Step5Bar-code shipping tag
MCP3905L-E/SS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP3905
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    2.7mA
  • Input Impedance
    390kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.85V
  • Voltage - I/O High
    2.4V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    8.2mm
  • Width
    5.3mm