  • MCP3905AT-I/SS
MCP3905AT-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
MCP3905AT-I/SS
HK JDW NO:
536-MCP3905AT-I/SS
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3905AT-I/SS
Purchasing and Inquiry
MCP3905AT-I/SS Overview
This package is packed in Tape & Reel (TR). An example of a 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is shown below. It is also capable of being used as a Single Phase meter. There is an option in Surface Mount. There is a higher operating temperature at -40°C~85°C. It operates using 4.5V~5.5V power supply. If you are looking for parts similar to this one, search MCP3905A. The I/O ports on this PMIC have a voltage of zero on their low-level interfaces. For high-level I/Os, this device presents a voltage of 2.4V. Parts of the part have 24 terminations on them. This is a powerful analog ANALOG CIRCUIT IC for PMICs. There is a normal voltage needed for the part, which is 5V. The user should be aware that in order for this device to operate, it requires a voltage of 4.5V or higher in order to function. In order to keep the maximum voltage that goes to the device under 5.5V, the voltage should be kept as low as possible. 24 pins are attached to it. Logic gate applications are addressed by this 24 solution. There is a Other Analog ICs for specialized needs in this case. Basically, it's a 2.7mA device. As a general rule, the device requires 5V power supplies to function.
MCP3905AT-I/SS Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
MCP3905AT-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP3905AT-I/SS Energy Metering ICs applications.
  • Telecommunications and data communications equipment
  • General Purpose Energy Measurement
  • Central office equipment
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Telecom Infrastructure
  • Intelligent Power Distribution Units
  • PCs/servers
  • Power monitoring instruments
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Power Monitoring for Home Automation
Step5Bar-code shipping tag
MCP3905AT-I/SS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP3905A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    2.7mA
  • Input Impedance
    390kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.85V
  • Voltage - I/O High
    2.4V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    8.2mm
  • Width
    5.3mm