  • MCM01-010EF620J-F
MCM01-010EF620J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-010EF620J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-010EF620J-F
Datasheet:
MCM01-010EF620J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-010EF620J-F Overview
The size/dimension of this device is 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm in order to ensure a high level of reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 1kV in order to be fully functional.Reliability is ensured by setting the maximum operating temperature to 200°C.The part has a temperature coefficient of 100 ppm/°C.1kV is the voltage rating of this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~200°C.
MCM01-010EF620J-F Features
its size/dimension is 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
MCM01-010EF620J-F Applications
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-010EF620J-F
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    62pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Height
    4.191mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    10.16mm