  • MCM01-009EF151J-F
MCM01-009EF151J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009EF151J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009EF151J-F
Datasheet:
MCM01-009EF151J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009EF151J-F Overview
A 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm size/dimension ensures high levels of reliability.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 1000V.100 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.When operating, the device should remain at -55°C~200°C at all times.
MCM01-009EF151J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
MCM01-009EF151J-F Applications
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009EF151J-F
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4640
  • Ripple Current
    20A
  • Height
    4.191mm
  • Length
    15.367mm
  • Width
    10.16mm