  • MCM01-009D3R3D-F
MCM01-009D3R3D-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009D3R3D-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009D3R3D-F
Datasheet:
MCM01-009D3R3D-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009D3R3D-F Overview
The size/dimension of this module is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm in order to provide high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.If the device is operating, leave it at -55°C~200°C at all times.
MCM01-009D3R3D-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
MCM01-009D3R3D-F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009D3R3D-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    3.3pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    10.16mm
  • Capacitor Type
    MICA CAPACITOR
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    4640
  • Voltage
    500V
  • Ripple Current
    20A
  • Height
    4.191mm
  • Length
    15.367mm