  • MCM01-009CD180G-F
MCM01-009CD180G-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009CD180G-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009CD180G-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-009CD180G-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009CD180G-F Overview
To ensure high reliability, its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~200°C.
MCM01-009CD180G-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
a voltage rating of 500V
MCM01-009CD180G-F Applications
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009CD180G-F
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    18pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Height
    4.191mm