  • MCM01-001EF151J-F
MCM01-001EF151J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-001EF151J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-001EF151J-F
Datasheet:
MCM01-001EF151J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-001EF151J-F Overview
The size/dimension of this device is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 1kV must be provided for the device to function properly.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 1000V.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When in operation, the device should be kept at -55°C~200°C.
MCM01-001EF151J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
MCM01-001EF151J-F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-001EF151J-F
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4640
  • Height
    2.794mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm