  • MCM01-001CD130J-F
MCM01-001CD130J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-001CD130J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-001CD130J-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-001CD130J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-001CD130J-F Overview
A 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm dimension and a size/dimension of 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm ensure reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.Parts with 200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.Keeping the device at -55°C~200°C during operation is recommended.
MCM01-001CD130J-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
a 200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
MCM01-001CD130J-F Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-001CD130J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    13pF
  • Packing Method
    BULK
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4640
  • Height
    2.794mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm