  • MCC162-14IO1B
MCC162-14IO1B
advertisement
Manufacturer No:
MCC162-14IO1B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MCC162-14IO1B
Package:
Y4-M6
Datasheet:
Description:
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR Y4-M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCC162-14IO1B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y4-M6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Box
  • Part Status
    Active
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    6000A 6480A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    300A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    181A