  • MC8641HX1333JE
MC8641HX1333JE
advertisement
Manufacturer No:
MC8641HX1333JE
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC8641HX1333JE
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641HX1333JE
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641HX1333JE Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 994-BCBGA, FCCBGA. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. From the MPC86xx series. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DDR, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. With its DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 1.8V 2.5V 3.3V. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC8641. Suppliers offer 994-FCCBGA (33x33) packages.
MC8641HX1333JE Features
PowerPC e600 Core
MC8641HX1333JE Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641HX1333JE Microprocessor applications.
  • Washing machine
  • Automobile
  • Television
  • Mobile computers
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Coffee machines
  • Vacuum cleaners
  • Industrial instrumentation devices
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
MC8641HX1333JE
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V