  • MPC855TCVR66D4
MPC855TCVR66D4
advertisement
Manufacturer No:
MPC855TCVR66D4
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC855TCVR66D4
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC855TCVR66D4
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC855 3.3V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC855TCVR66D4 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 357-BBGA. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand the operating temperature around -40°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. Microprocessors with HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the CPU's I/O address. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor can be searched for with MPC855 if you are looking for variants. Overall, there are 357 terminations. Using a 3.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. There is a 32-Bit architecture in it. There is a maximum supply current of 3.465V in this microprocessor. This microprocessor is a typical Microprocessors. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors with a clock frequency of 50MHz are used. The micro processor requires 3.3V power supplies according to the datasheets.
MPC855TCVR66D4 Features
32-Bit Structure
MPC855TCVR66D4 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC855TCVR66D4 Microprocessor applications.
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Digital TVs
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Home video and audio
  • Traditional industrial transformation
  • Instrument control
  • Vacuum cleaners
  • Fax machines
  • Virtual reality VR robots
  • Robotic prosthetic limbs
Step5Bar-code shipping tag
MPC855TCVR66D4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC855
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    66MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.52mm