  • MC79L15ACD
MC79L15ACD
advertisement
Manufacturer No:
MC79L15ACD
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MC79L15ACD
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 2903
Step5Bar-code shipping tag
MC79L15ACD
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Quiescent Current
    6.5mA
  • Voltage - Output
    -15V
  • Output Voltage 1
    15V
  • Input Voltage (Min)
    17.5V
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Regulator Type
    FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Current1-Max
    0.1A
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    35V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.15%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.3%
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm