  • MC74VHCT14ADTR2
MC74VHCT14ADTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC74VHCT14ADTR2
HK JDW NO:
598-MC74VHCT14ADTR2
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MC74VHCT14ADTR2
Description:
5V V 9.6 ns ns 13.5 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
MC74VHCT14ADTR2 Overview
Due to its 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. It works based on the Inverter logic principle. A voltage of 4.5V~5.5V is required for the part to function properly. Operating temperature extended to -55°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. There is 8mA 8mA output current in the high or low states. It comes from the 74VHCT series. Total terminations are 14. It has 6 functions that enhance user experience significantly. There is a chip like this in AHCT/VHCT. Using the 74VHCT14 search parameter will show you device variants. The part body receives 14 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. The datasheets for the 14 pins explain the functions. The part has 2μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device in this example is a typical Gates. In this part, the load capacitance is 50pF. A minimum voltage of 4.5V is required to supply the device. The supply voltage should not exceed 5.5V. The method TAPE AND REEL is packed into it. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V. 6 gates are used in logical operations. There is Schmitt Trigger in it.
MC74VHCT14ADTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
AHCT/VHCT Family
Quiescent Current: 2μA
6 Gates
MC74VHCT14ADTR2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74VHCT14ADTR2 Gates and Inverters applications.
  • Washing machine
  • Induction cooker
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Electric car
  • Solar energy generation
  • Electric shaver
  • In-vehicle system
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Scanner
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
MC74VHCT14ADTR2
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    74VHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74VHCT14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    9.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    13.5 ns
  • Family
    AHCT/VHCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.6ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm