  • MC74VHC14DR2
MC74VHC14DR2
advertisement
Manufacturer No:
MC74VHC14DR2
HK JDW NO:
598-MC74VHC14DR2
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC74VHC14DR2
Description:
2/5.5V V 10.6 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
MC74VHC14DR2 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. A Inverter logic principle governs its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~5.5V is required. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. It is mounted in position Surface Mount. Output current is 8mA 8mA in the high and low states. It comes from the 74VHC series. In total, there are 14 terminations. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. AHC/VHC is a chip that is part of this device. Try searching with 74VHC14 to find device variants. 14 pins are injected into the part body. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. It has 2μA current flowing through it when it is quiescent. There is a standard Gates logic device here. There are 6 circuits in this device. It has a load capacitance of 50pF. Devices require a minimum voltage of 2V. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. Contains the industry TAPE AND REEL method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 2/5.5V power supplies. power supplies. There are Schmitt Trigger features in it.
MC74VHC14DR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
AHC/VHC Family
Quiescent Current: 2μA
MC74VHC14DR2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74VHC14DR2 Gates and Inverters applications.
  • Solar energy generation
  • Photovoltaic system
  • Island protection
  • In-vehicle system
  • Mobile caravan
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Fan
  • Scanner
  • Refrigerator
  • Grid adaptation function
Step5Bar-code shipping tag
MC74VHC14DR2
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74VHC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Family
    AHC/VHC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    12 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm