  • MC74VHC14DG
MC74VHC14DG
advertisement
Manufacturer No:
MC74VHC14DG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC74VHC14DG
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC74VHC14DG
Description:
2/5.5V V 18.5 ns ns 18.5 ns ns 8.75mm mm Gates & Inverters 8mA mA 1.5mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
MC74VHC14DG Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is provided by advanced packaging method Tube. Inverter logic governs its operation. A voltage of 2V~5.5V is required for the part to function properly. Operation at a temperature around -55°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. The series 74VHC contains it. 14 terminations have been made so far. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. In AHC/VHC, this chip plays an important role. Use 74VHC14 to search for device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. Quiescent parts have 2μA current flowing through them. A logic device of this type is a Gates. It has a load capacitance of 50pF. In order for the device to work, a minimum voltage of 2V is required. In this case, Vsup reaches its maximum value. In addition to this, it is packed with the industry RAIL method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 2/5.5V power supplies. power supplies. Its output current is rated at 8mA. 6 gates are logical operations. In addition, it has Schmitt Trigger. Part output in the form of a TTL.
MC74VHC14DG Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
AHC/VHC Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 8mA
6 Gates
MC74VHC14DG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74VHC14DG Gates and Inverters applications.
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Troubleshooting & Judgment
  • Scanner
  • Electrical tools
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Sewing machine
  • Refrigerator
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Computer
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
MC74VHC14DG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    12 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74VHC14
  • Pin Count
  • Output Type
    TTL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    8mA
  • Propagation Delay
    18.5 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    18.5 ns
  • Family
    AHC/VHC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA