  • MC74HC390AD
MC74HC390AD
advertisement
Manufacturer No:
MC74HC390AD
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC74HC390AD
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC74HC390AD
Description:
3V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC390 16 Pins Negative Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC74HC390AD Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)is a package in which this device is packaged. In order to configure it, it uses 16terminations. The supply voltage of 3V permits it to operate with full flexibility. In total, there are 16pins on the component. In this case, it is packaged as Tube. As part of the circuit, there are 16pins used to connect other components. The device is mounted in the direction of [0]. Initially, it appears to belong to the HC/UH family. Due to the fact that it is a member of the 74HCseries, it has a wide range of applications. Counter, Decadeis selected as the logic type. The operating temperature should be set at -55°C~125°C. Mounting type Surface Mountis used. When the supply voltage is set to [0], it is able to operate with greater reliability. The array stores 4bits in each element. These electronic devices have many important features, and ONE FUNCTION HAS 1 BITis one of them. The base part number of 74HC390provides access to more related parts. The packing of this product is performed by [0]. As low as 2V Vsup is the minimum supply voltage. The maximum supply voltage (Vsup) is up to 6V. A total of 2lines are used for inputting binary data.
MC74HC390AD Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
ONE FUNCTION HAS 1 BIT
MC74HC390AD Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74HC390AD Counters & Dividers applications.
  • POWER COMPUTATION
  • Timers
  • Counter control/timers
  • DIVISION
  • Programmable binary and decade
  • Frequency division
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Time-delay circuits
Step5Bar-code shipping tag
MC74HC390AD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ONE FUNCTION HAS 1 BIT
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74HC390
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    49 ns
  • Turn On Delay Time
    300 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Counter
  • Logic Type
    Counter, Decade
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • Number of Input Lines
    2
  • Count Direction
    UP
  • Clock Edge Trigger Type
    Negative Edge
  • Count Rate
    50MHz
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm