  • 74F569SC
74F569SC
advertisement
Manufacturer No:
74F569SC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F569SC
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F569SC
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 20 Pins Up, Down Positive Edge 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F569SC Overview
The device is packaged in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)type. In order to configure it, it uses 20terminations. With a supply voltage of 5V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. In wires, 1elements are connected. The total number of component pins is 20. As [0], it is packaged. The F/FASTfamily includes it. Having been designed as a member of the 74Fseries, it is well suited for use in a wide range of applications. It is assumed that the logic type is [0]. 0°C~70°Cis the recommended operating temperature. A mounting type of Surface Mountis adopted. It is able to operate with higher reliability when the supply voltage of 4.5V~5.5V is provided. The array has 4elements. The result may be nowhen expressing the result in Pbfree code. This electronic device is equipped with the following features [0]. Depending on the device type, the maximum supply voltage (Vsup) can be up to 5.5V volts.
74F569SC Features
Embedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT; CLOCKED CARRY OUTPUT
74F569SC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F569SC Counters & Dividers applications.
  • Divide-by-N counting
  • Frequency division
  • Clocks
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Up Counters
  • POWER COMPUTATION
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Frequency dividing circuits
Step5Bar-code shipping tag
74F569SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F569SC.
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Asynchronous/Synchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up, Down
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Count Rate
    90MHz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm