  • MC74AC14DTR2G
MC74AC14DTR2G
advertisement
Manufacturer No:
MC74AC14DTR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC74AC14DTR2G
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MC74AC14DTR2G
Description:
10 ns ns 7 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 4μA μA
Purchasing and Inquiry
MC74AC14DTR2G Overview
Due to its 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). According to Inverter logic, the algorithm works. The part must have a voltage of 2V~6V in order to function properly. Operation at a temperature around -40°C~85°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In both high and low states, output current is 24mA 24mA. It comes from the 74AC series. Total terminations are 14. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. There is a chip in this package that is a part of AC. Try searching with 74AC14 to find device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. The current flowing through quiet parts is 4μA. There is Gates logic device like this in the world. It has a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. As soon as Vsup reaches 6V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. A method of industry TAPE AND REEL is included in the package. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. Operation through gates with a value of 6.
MC74AC14DTR2G Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AC Family
Quiescent Current: 4μA
6 Gates
MC74AC14DTR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74AC14DTR2G Gates and Inverters applications.
  • Ship
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Fishery-optical complementary power station
  • Fax machine
  • Cell phone
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Remote monitoring
  • Automotive voltage monitoring
  • Electric car
  • Roof distributed power station
Step5Bar-code shipping tag
MC74AC14DTR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.9V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74AC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF