  • MC7448VU667ND
MC7448VU667ND
advertisement
Manufacturer No:
MC7448VU667ND
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC7448VU667ND
Package:
360-CBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC7448VU667ND
Description:
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-CBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC7448VU667ND Overview
Due to its 360-CBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. This is a member of the MPC74xx series. A PowerPC G4 processor is present in this CPU. 1.5V 1.8V 2.5V is the CPU's I/O address. To find variants of the microprocessor, try searching with MC7448.
MC7448VU667ND Features
PowerPC G4 Core
MC7448VU667ND Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC7448VU667ND Microprocessor applications.
  • DCS control intelligent sensor
  • Electronic jamming systems
  • Mobile computers
  • Tape drives
  • Light sensing & controlling devices
  • Data acquisition and control
  • X-ray
  • Playstation
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Toasters
Step5Bar-code shipping tag
MC7448VU667ND
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Processor
    PowerPC G4
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; SIMD
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    360-CBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC74xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC7448
  • Speed
    667MHz