  • MC50XS4200CEKR2
MC50XS4200CEKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC50XS4200CEKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC50XS4200CEKR2
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC50XS4200CEKR2
Description:
N-Channel PMIC 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC50XS4200CEKR2 Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).It is included with the 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package as well.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~125°C TA.In this LED driver, there are no outputs available.Operation is based on a supply voltage of 3V~5.5V.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.Features of the lighting driver are Slew Rate Controlled.In this case, the LED driving board can produce only 1.65AV as its maximum output.
MC50XS4200CEKR2 Features
MC50XS4200CEKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC50XS4200CEKR2 Power Switches ICs applications.
  • Portable Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Portable GPS Device
  • HDD, SSD
  • Wireless Modem Data Cards
  • Hot Swap
  • Handheld Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable GPS
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
MC50XS4200CEKR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Slew Rate Controlled
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    1.65A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    8V~36V
  • Fault Protection
    Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    50m Ω