  • MC22FF561J-TF
MC22FF561J-TF
advertisement
Manufacturer No:
MC22FF561J-TF
HK JDW NO:
192-MC22FF561J-TF
Datasheet:
MC22FF561J-TF
Purchasing and Inquiry
MC22FF561J-TF Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm dimension and a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm ensure reliability.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 1000V.With the part, temperature coefficients of 25 ppm/°C are pre-set.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
MC22FF561J-TF Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF561J-TF Applications
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MC22FF561J-TF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm