  • MC22FF241J-F
MC22FF241J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC22FF241J-F
HK JDW NO:
192-MC22FF241J-F
Datasheet:
MC22FF241J-F
Purchasing and Inquiry
MC22FF241J-F Overview
Due to its 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension, it allows for high reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 1kV must be provided.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 1000V.25 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
MC22FF241J-F Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF241J-F Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MC22FF241J-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    240pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm