  • MC22FF161F-F
MC22FF161F-F
advertisement
Manufacturer No:
MC22FF161F-F
HK JDW NO:
192-MC22FF161F-F
Datasheet:
MC22FF161F-F
Purchasing and Inquiry
MC22FF161F-F Overview
The size/dimension of this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in order to ensure a high level of reliability.To function properly, 1kV needs a voltage of Rated DC.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 1000V.This part is set with a 25 ppm/°C temperature coefficient.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
MC22FF161F-F Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF161F-F Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MC22FF161F-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Mica
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm