  • MC18FD161F-F
MC18FD161F-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FD161F-F
HK JDW NO:
192-MC18FD161F-F
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD161F-F
Purchasing and Inquiry
MC18FD161F-F Overview
Consequently, it has 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.Temperature coefficients 25 ppm/°C are set with the part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC18FD161F-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD161F-F Applications
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MC18FD161F-F
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm