  • MC18FA511G-F
MC18FA511G-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FA511G-F
HK JDW NO:
192-MC18FA511G-F
Datasheet:
MC18FA511G-F
Purchasing and Inquiry
MC18FA511G-F Overview
The size/dimension of this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in order to ensure a high level of reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 100V in order to be fully functional.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
MC18FA511G-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FA511G-F Applications
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
MC18FA511G-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm