  • MC12EF300F-F
MC12EF300F-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12EF300F-F
HK JDW NO:
192-MC12EF300F-F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12EF300F-F
Purchasing and Inquiry
MC12EF300F-F Overview
Due to its 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension, it allows for high reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 1kV in order to be fully functional.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 1000V for high efficiency.With the part, the temperature coefficient is set to 50 ppm/°C.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
MC12EF300F-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MC12EF300F-F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
MC12EF300F-F
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm