  • MC10XSD200BFKR2
MC10XSD200BFKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC10XSD200BFKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC10XSD200BFKR2
Package:
23-PowerQFN
Datasheet:
Description:
PMIC 23-PowerQFN
Purchasing and Inquiry
MC10XSD200BFKR2 Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Tape & Reel (TR).This file is included in package 23-PowerQFN.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.The switch type of this switch is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TA for reliable performance.The lighting driver is equipped with 2 outputs that can be used.With a supply voltage of 3V~5.5V, the LED driving board operates.The lighting driver's maximum output is 6AV.
MC10XSD200BFKR2 Features
MC10XSD200BFKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC10XSD200BFKR2 Power Switches ICs applications.
  • Handheld Devices
  • Wireless Headsets
  • PC Card Hot Swap
  • Set-Top Boxes
  • USB3.1 Power Delivery
  • Notebook and Tablet Computers
  • Various applications equipped with buttons
  • Hot Swap
  • Wireless Modem Data Cards
  • Portable GPS Device
Step5Bar-code shipping tag
MC10XSD200BFKR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    23-PowerQFN
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Outputs
    2
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    6A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Voltage - Load
    8V~36V
  • Fault Protection
    Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    10m Ω