MC10H016PG
MC10H016PG
598-MC10H016PG
16-DIP (0.300, 7.62mm)
1 Element ECL DUAL Counters & Dividers 10H Series 10H016 16 Pins Up Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MC10H016PG Overview
In the 16-DIP (0.300, 7.62mm)package, it is supplied. It is configured using 16terminations. An interconnection of 1elements is provided by wires. 16is the number of pins on all components. It is packaged in a manner consistent with Tube. To connect the circuit's other components, there are 16pins. The device is mounted in the direction of [0]. In this case, it emerges as a member of the 10H family. The 10Hseries is well suited to a number of uses. A logic type of Binary Counter is adopted. Ideally, the operating temperature should be set to 0°C~75°C. This device is mounted in a Through Holemanner. As far as the device is concerned, there are 4bits of information. Based on Pbfree code, this may result in yes. Further related parts may be found under the base part number 10H016. The frequency of the device is 200MHz. 5.46Vis the maximum voltage available to the device. It is possible to supply the device with a voltage as low as -4.94V. Input binary data is made by using the 4input lines.
MC10H016PG Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Frequency of 200MHz
MC10H016PG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10H016PG Counters & Dividers applications.
- Frequency dividing circuits
- POWER COMPUTATION
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- Fixed and programmable counters greater than 10
- Binary counter/decoder
- Programmable binary and decade
- Control counters
- Signal gating
- Frequency dividers
- Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MC10H016PG
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare