  • 74F169SJX
74F169SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F169SJX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F169SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F169SJX
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 16 Pins Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F169SJX Overview
A 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)package is used for this device. 16 terminations are used for its configuration. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. There are 1 terminations on the device. In all, there are 16 pins on each component. It is packaged in the way of Tape & Reel (TR). It emerges as a member of F/FAST family. The 74Fseries offers a wide range of applications due to its versatility. In this case, the logic type is set to [0]. It is recommended that the operating temperature be set to 0°C~70°C. Mounting type Surface Mountis used. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. There are 4 bits stored in each element of the array. The result may be yeswhen expressing the result in Pbfree code. These electronic devices have many important features, and TCO OUTPUTis one of them. Up to a maximum voltage of 5.5Vcan be supplied (Vsup).
74F169SJX Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
74F169SJX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F169SJX Counters & Dividers applications.
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • LINEARIZATION
  • Divide-by-N counting
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Binary counter/decoder
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • SQUARE ROOT
  • Frequency division
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
Step5Bar-code shipping tag
74F169SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F169SJX.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • fmax-Min
    70 MHz
  • Count Rate
    90MHz
  • Load/Preset Input
  • Mode of Operation
    SYNCHRONOUS
  • Width
    5.3mm