  • MC10EP33DG
MC10EP33DG
advertisement
Manufacturer No:
MC10EP33DG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC10EP33DG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC10EP33DG
Description:
1 Element 3.3V ECL DUAL Counters & Dividers 10EP Series 10EP33 8 Pins Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EP33DG Overview
This device is supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It is configured using 8terminations. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. There are 1 terminations on the device. In all, there are 8 pins on each component. As a result, it is packaged as Tube. As part of the circuit, there are 8pins that connect other components. The way of Surface Mount is used to mount it. The 10Efamily includes it. With its 10EPseries designation, it can be used for a range of applications. Divide-by-4is adopted as the logic type. A temperature of -40°C~85°Cshould be set for the operating environment. This device is mounted in the Surface Mountposition. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. Based on the Pbfree code, the result may be yes. It is important to note that in regards to this electronic device, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5Vis an extremely significant feature. There are more related parts under the 10EP33base part number. In this case, there is -5.2V voltage coming from the voltage source. A voltage of 3V is the minimum supply voltage (Vsup). It operates with the frequency of 4GHz. It is possible to reach a maximum supply voltage of 5.5VV (Vsup). The electronic components is from Prescaler/Multivibrators family. To ensure normal operation, it is designed with 4circuits. The data/clock inputs have been configured to [0].
MC10EP33DG Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V
Frequency of 4GHz
MC10EP33DG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EP33DG Counters & Dividers applications.
  • Counter control/timers
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • MULTIPLICATION
  • DIVISION
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Control counters
  • Time delay circuits
  • Divide-by-N counting
  • Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
MC10EP33DG
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    10EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    10EP33
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    26mA
  • Propagation Delay
    320 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    10E
  • Max Input Voltage
    2.48V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Width
    3.9mm