  • 74F191SJX
74F191SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F191SJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F191SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F191SJX
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F191 Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F191SJX Overview
This device is packaged in a 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. It is packaged in a manner consistent with Tape & Reel (TR). Due to the fact that it is a member of the 74Fseries, it has a wide range of applications. A logic type of Binary Counter is adopted. 0°C~70°Cshould be set as the operating temperature. It adopts a mounting type of Surface Mount. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. There are 4 bits stored in each element of the array. Further related parts can be found under its base part number 74F191.
74F191SJX Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
74F191SJX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F191SJX Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividers
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Control counters
  • Up Counters
  • Programmable decade counters
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • Signal gating
Step5Bar-code shipping tag
74F191SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F191SJX.
    Select All
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V