  • MC10EL33DTR2
MC10EL33DTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL33DTR2
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC10EL33DTR2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC10EL33DTR2
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 8 Pins Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EL33DTR2 Overview
A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)package is used for this device. 8 terminations are used for its configuration. The supply voltage of 5V enables it operate in a fully flexible way. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. A total of 8pins are present on all components. As a result, it is packaged in the way of a Tape & Reel (TR). In the circuit, there are 8pins that connect other parts. Surface Mountis the way in which it is mounted. As a member of the 10ELseries, it is ideal for a wide range of applications. Divide-by-4is adopted as the logic type. Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. This device is mounted in the Surface Mountposition. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. This electronic device is equipped with the following features [0]. Under its base part number of [0], you will find additional related parts. In this case, -5.2Vvoltage is generated by the voltage source. The minimum supply voltage (Vsup) is as low as 4.2V. It is possible to reach a maximum supply voltage of 5.7VV (Vsup). This electronic component is from the Prescaler/Multivibrators family. There are 1 data/clock inputs configured on this device.
MC10EL33DTR2 Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
MC10EL33DTR2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EL33DTR2 Counters & Dividers applications.
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Up Counters
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Divide-by-N counting
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Control counters
  • SQUARE ROOT
  • Dual Up Counters
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Frequency dividers
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL33DTR2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    10EL
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    10EL33
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm