  • MC100EL31DTG
MC100EL31DTG
advertisement
Manufacturer No:
MC100EL31DTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100EL31DTG
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100EL31DTG
Description:
-4.2V~-5.7V 2.8GHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 100EL31 8 Pins 32mA 100EL Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EL31DTG Overview
The flip flop is packaged in a case of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width). As part of the package Tube, it is embedded. As configured, the output uses Differential. This trigger uses the value Positive Edge. Surface Mountis occupied by this electronic component. A supply voltage of -4.2V~-5.7V is required for operation. A temperature of -40°C~85°C TAis used in the operation. There is D-Type type of electronic flip flop associated with this device. It is a type of FPGA belonging to the 100EL series. Its output frequency should not exceed 2.8GHz Hz. There is 32mA quiescent consumption. There are 8 terminations,It is a member of the 100EL31 family. It is powered from a supply voltage of 5V. Electronic part Surface Mountis mounted in the way. The 8pins are designed into the board. This device has Positive Edgeas its clock edge trigger type. There is a base part number FF/Latchesfor the RS flip flops. This flip flop is designed with 1 Bits. 5.7Vis the maximum supply voltage (Vsup). If you want to maintain normal operation, you should keep the supply voltage (Vsup) above 4.2V. Its flexibility is enhanced by 1 circuits. As a result of its reliability, this D flip flop is ideally suited for RAIL. A power supply of -4.5Vis required to operate it. In addition, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7Vis a characteristic of it.
MC100EL31DTG Features
Tube package
100EL series
8 pins
1 Bits
-4.5V power supplies
MC100EL31DTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC100EL31DTG Flip Flops applications.
  • Load Control
  • Shift Registers
  • Computing
  • Latch
  • Event Detectors
  • Convert a momentary switch to a toggle switch
  • Modulo – n – counter
  • Consumer
  • Automotive
  • 2 – Bit synchronous counter
Step5Bar-code shipping tag
MC100EL31DTG
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    -4.2V~-5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100EL31
  • Function
    Set(Preset) and Reset
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Differential
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -4.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Bits
    1
  • Clock Frequency
    2.8GHz
  • Propagation Delay
    590 ps
  • Turn On Delay Time
    465 ps
  • Logic Function
    AND, D-Type, Flip-Flop
  • Current - Quiescent (Iq)
    32mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    37mA
  • fmax-Min
    2200 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Max Frequency@Nom-Sup
    2000000000Hz
  • Height
    950μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA