  • MC0805-2493-FTW
MC0805-2493-FTW
advertisement
Manufacturer No:
MC0805-2493-FTW
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-MC0805-2493-FTW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC0805-2493-FTW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    249000Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C