  • MC07XSC200EK
MC07XSC200EK
advertisement
Manufacturer No:
MC07XSC200EK
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC07XSC200EK
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC MC07XSC200 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC07XSC200EK Overview
Tube is how it's packaged.This file is included in package 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad.The lighting driver is mounted in the Surface Mount position.A General Purpose switch type is owned by it.The temperature should be set to -40°C~125°C TA to ensure reliable functioning.There are 2 outputs available on this lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of 3V~5.5V.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.This LED driving board is equipped with Slew Rate Controlled, Watchdog Timer features in order for it to be useful.It is a member of the MC07XSC200 family.From the lighting driver, there is a maximum output of 26AV.
MC07XSC200EK Features
MC07XSC200EK Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC07XSC200EK Power Switches ICs applications.
  • Wearable Devices
  • PDAs
  • Notebook PC
  • Smartphone and PDA
  • Solid-State Drives
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Portable Video Game Players
  • Set-top-box
  • Various applications equipped with buttons
  • Low Voltage I/O System Power
Step5Bar-code shipping tag
MC07XSC200EK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Feature
    Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC07XSC200
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    26A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    6V~20V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    7m Ω (Max)