  • MBRT20060R
MBRT20060R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT20060R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRT20060R
Package:
Three Tower
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 60V 200A Schottky Recovery
Step5Bar-code shipping tag
MBRT20060R
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Pitch
    2.54mm
  • Terminal Position
    UPPER
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Contacts
    6
  • Number of Elements
    2
  • Max Voltage Rating (AC)
    150V
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 100A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    200A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    1.5kA
  • Output Current-Max
    100A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    200A DC
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V