  • MBRT12040
MBRT12040
advertisement
Manufacturer No:
MBRT12040
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRT12040
Package:
Three Tower
Datasheet:
MBRT12040
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRT12040
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MBRT12040.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Pitch
    4.2mm
  • Terminal Position
    UPPER
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Number of Contacts
    14
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Voltage Rating (DC)
    600.6kV
  • Forward Current
    120A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    800A
  • Output Current-Max
    60A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    120A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V