  • MBRS1100T3G
MBRS1100T3G
advertisement
Manufacturer No:
MBRS1100T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRS1100T3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
MBRS1100T3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRS1100T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
    CASE 403A−03 ISSUE J
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MBRS1100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Application
    POWER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Forward Voltage
    750mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    100V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    2.47mm
  • Length
    4.32mm
  • Width
    3.56mm