  • MBR5H150VPA-G1
MBR5H150VPA-G1
advertisement
Manufacturer No:
MBR5H150VPA-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBR5H150VPA-G1
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
MBR5H150VPA-G1
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 920mV @ 5A 175°C Max 8μA @ 150V Bulk DO-201AA, DO-27, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR5H150VPA-G1
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-27
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    8μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    5A